PROPOZYCJE FILMOWE

Strona główna » O nas » Pełna Kultura w Domu

PROPOZYCJE FILMOWE

Pełna Kultura w Domu

KRAKOW FILM FESTIWAL

Krakow Film Festival startuje online już 31 maja i potrwa do 7 czerwca!

Z okazji jubileuszowej, 60. edycji, karnety dostępne są w wyjątkowych jubileuszowych cenach – 25, 45 i 60 zł. Do obejrzenia prawie 200 filmów! W programie premiery najlepszych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata i Polski. Oprócz tego spotkania ze wspaniałymi gości i twórcami oraz wydarzenia towarzyszące.

Wszystkie szczegóły na stronie festiwalu.

https://www.krakowfilmfestival.pl


DAMA Z SZANGHAJU

"Jedyny ratunek przed głupotą to się zestarzeć, chyba że przyjdzie śmierć, zanim człowiek się ocknie" - taką sentencją młody irlandzki marynarz Michael O'Hara, prowadzący dość awanturniczy tryb życia, opatruje swą opowieść o przygodzie z piękną kobietą, która omal nie doprowadziła go do zguby. Elsa Bannister jest żoną słynnego adwokata z San Francisco, Arthura Bannistera. Podczas przechadzki w parku zostaje napadnięta przez grupę chuliganów. Michael O'Hara, który przypadkiem znalazł się na miejscu, staje w jej obronie. Nazajutrz mąż Elsy odwiedza go, by mu podziękować za uratowanie żony i zaprasza go na przejażdżkę jachtem i piknik. Wśród gości Bannistera jest też jego wspólnik, George Grisby. Podczas pikniku składa on Michaelowi dziwną ofertę: proponuje mu 5 tys. dolarów w zamian za sfingowanie jego zabójstwa, chciałby bowiem zniknąć bez śladu i zacząć nowe życie…

"Dama z Szanghaju" była jednym z najgłośniejszych filmów amerykańskich lat 40. Rozgłos zapewniło filmowi nazwisko reżysera, "cudownego dziecka Hollywoodu", oraz odtwórczyni głównej roli, żony Wellesa, Rity Hayworth, uchodzącej wówczas, po filmach "Anioły nad Broadwayem" i"Gilda", za symbol kobiecej urody i seksu. Przygotowania do realizacji "Damy z Szanghaju" zbiegły się z krokami rozwodowymi skłóconej pary małżonków. Jak chce legenda, Welles, budując postać bohaterki filmu, chciał zemścić się na żonie i pozbawić ją popularności. Stworzył portret kobiety okrutnej, bezlitosnej i wyrachowanej, niemającej w sobie nic romantycznego. Rozjaśniona na platynowo Rita Hayworth powiększyła galerię kobiet fatalnych, amoralnych, spiskujących przeciwko mężczyźnie z samego upodobania do ryzykownej gry. Dzieło zemsty się powiodło: kariera Rity mimo sukcesu gwałtownie się załamała. Gwiazda straciła dotychczasową sympatię widzów.

Obsada: Rita Hayworth, Orson Welles, Everett Sloane, Glenn Anders

Scenariusz i reżyseria: Orson Welles

TVP KULTURA
30.05, godz. 15.30

2020-05-29 17:34 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001