Spektakl "Griga"

Strona główna » Teatr i słowo » Spektakle

Spektakl "Griga"

  • Spektakl
  • Spektakl
Wg opowiadań Antoniego Czechowa
08. 10 .2011r. godz. 18.00
sala widowiskowa MDK-DŚT w Łomży, ul. Wojska Polskiego 3
bilety: 10 zł

Adaptacja i reżyseria: Piotr Sieklucki
Światło :Marek Kutnik
Obsada: Aneta Wirzinkiewicz, Dominik Nowak, Piotr Sieklucki

Pełna humoru i wartkiej akcji historia spotkania po długich latach trójki przyjaciół z lat szkolnych. Alkohol, rosyjska muzyka i aura zimowego wieczoru sprzyjają wspomnieniom, kłótniom, bójce, a nawet gorącym wyznaniom miłosnym. Opowieść toczy się głównie w sposób żartobliwy, chwilami groteskowy, absurdalny, ale także i podniosły. Wspaniałe recenzje z przeróżnych festiwali i nagrody (min. nagroda Instytutu Teatralnego w Ogólnopolskim Konkursie Na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej, wyróżnienie festiwalu komedii Talia i inne) świadczą o tym, iż spektakl niewątpliwie należy do grona niedających się zapomnieć przedstawień królewskiego miasta Krakowa.
PRASA O SPEKTAKLU:


"Griga" - sztuka prawdziwa aż do bólu"  Monika Rosmanowska Gazeta Wyborcza„W zapadłej wsi gdzieś w Rosji, w rozlatującej się chałupie, w której jeszcze tylko wódki i śledzi w occie jest pod dostatkiem, na urodzinach u Griszy spotyka się troje przyjaciół z czasów studiów. Alkohol leje się strumieniami, a każdy wypity kieliszek rozwiązuje języki i - jak to u wschodnich sąsiadów bywa - otwiera dusze. Więc piją, piją na umór i tęsknią do czegoś, co jest lepsze, bo to, że lepsze gdzieś na nich czeka, jest pewne jak potworny kac nazajutrz rano.”

"Żeby się nie bać" Dziennik Polski Paweł Głowacki:W dobrze, czasem na krawędzi naturalistycznej brawury granym "Gridze", właśnie trwanie zdaje się być sednem; tym, co nęka najintensywniej. Parę metrów kwadratowych, kilka flaszek, prująca się opowieść bez szans na finał, album niewart funta kłaków, czyli wart tyle, co flaszka kolejna. To wszystko, co mają. Tak, mogliby się powiesić. Lecz po co, skoro przez te ciemności nawet koń skutecznie nie przebrnie, a co dopiero człowiek? Lepiej poczekać.”

„Happy hour u Grigi” Dziennik TeatralnyKraków Izabela Oleksik : „A jednocześnie "Griga" to nie smętne opowiadania, ale tryskająca humorem historia jednego spotkania. Widz wprowadzony w wesoły nastrój (również za sprawą częstowanej wódki) nie ma wyjścia - musi dobrze się bawić. A więc bawmy się! Żartobliwymi dialogami i smętnymi żalami na temat zmarnowanego życia. O miłości i samotności, bogactwie i biedzie.”


„Lepiej niż u cioci” Dziennik Teatralny Kraków Katarzyna Pawlicka : "Griga" to propozycja dla zwolenników żywego, nieskażonego teatru, którzy nie boją się niepoprawności i łamania granic teatralnej konwencji. Reżyser i aktorzy znaleźli złoty środek między rozrywką w czystej postaci a nasyconym Schopenhauerowską filozofią traktatem. Między kabaretem, komedią a melodramatem. Synkretyzm, świeża energia i niejednokrotnie stosowany efekt zaskoczenia, to główne atuty tego projektu. I to się chwali i za to wypijmy.”


WARSZTATY TEATRALNE

Objazdowi spektaklu „Griga” towarzyszyć będą warsztaty teatralne „ Moje miasto – Moje miejsce” prowadzane z miejscową młodzieżą. Zajęcia poprowadzi aktor i pedagog teatralny Dominik Nowak. Termin warsztatów 08.10.2011r. godz. 12.00 -16.00, sala MDK-DŚT w Łomży. 

Więcej informacji...„Teatr Polska” to projekt Instytutu Teatralnego w Warszawie realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inspiracją projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Podczas objazdów prezentowano światową klasykę (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar zarówno dawny, jak i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Zespól Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich. Projekt ten miał na celu przybliżenie mieszkańcom małych miasteczek najważniejszych osiągnięć kultury polskiej tamtego okresu.
Założeniem projektu jest dotarcie do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Teatr objazdowy to również doskonała możliwość promocji ciekawego repertuaru. Projekt ma również otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne. Mamy nadzieję, że Teatr Polska stanie się też ciekawą inspiracją do nowych poszukiwań twórczych.

Organizatorzy:
Teatr Polska
Teatr Nowy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży

Patronat medialny:
4LOMZA.PL www.4lomza.pl
RADIO ESKA www.eska.pl
TV ŁOMŻA www.tvlomza.pl
RADIO NADZIEJA www.radionadzieja.pl
TYGODNIK NAREW www.narew.info.pl
SUPER ŁOMŻA.PL www.superlomza.pl

2011-09-19 13:28 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001