Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2023

Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski

  • Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski
  • Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski
  • Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski
  • Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski
  • Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski
  • Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski
Wernisaż wystawy: 8.12.2023 / godz.18:00
Wystawa czynna do: 14.01.2023
„Pomysł podróży na Krym szlakiem Adama Mickiewicza zrodził się 2012 roku w Chełmie po spotkaniu z Romanem Kravchenko, a zrealizowany został rok później, gdy Ryszard Karczmarski gościł u swojego ukraińskiego kolegi w Bakczysaraju. Wspólnie wyruszyli w podróż zainspirowani najwybitniejszym dziełem polskiej liryki - „Sonetami krymskimi”.
 
Ta niecodzienna wyprawa miała służyć odnalezieniu miejsc, motywów i wzruszeń, które okazały się ważne dla przyszłego romantycznego wieszcza. Szlakiem mistrza Adama podróżowało już wielu. Do ich grona należał choćby badacz literatury, Wacław Kubacki, autor książki   ,,Z Mickiewiczem na Krymie”. Wśród wielu jego ciekawych opowieści na szczególną uwagę zasługuje relacja z poszukiwań owego burzanu, którego połacie porastały wielkie przestrzenie. Nikt z miejscowych nie potrafił pokazać tej tajemniczej rośliny, poza najstarszą kołchoźnicą, wywiezioną przez Kubackiego wojskowym samochodem w step. Wyprawy na Wschód organizowano po to, by na własnej skórze odczuć egzotykę orientu. Dla romantyków podróż bywała celem samym w sobie. Podróżowanie w sensie przestrzennym było tylko pretekstem do podróży w głąb siebie. Miało także walor metafizyczny. Przekonanie o jedności wszechrzeczy prowadziło twórców tamtej epoki do wiary w to, że poznanie natury pozwala poznać nie tylko samego siebie, ale także samego Stwórcę. Sonet jest najbardziej wyrafinowanym gatunkiem lirycznym. Istnieje w dwóch odmianach: włoskiej i francuskiej. Składa się z dwóch strof opisowych  i dwóch strof refleksyjnych. To oczywiście tylko niektóre cechy tej formy poetyckiej. Od czasów Petrarki sięgali po nią tylko najwybitniejsi poeci. 
 
Z tomem „Sonetów krymskich” Ryszard Karczmarski wyruszył  w podróż z ulubioną przez siebie kamerą otworkową, magicznym drewnianym pudełkiem z maleńkim otworem zamiast obiektywu. Camera obscura skutecznie redukuje ilość informacji, płynnie rozmywa kontury i barwy, powstałe obrazy toną w kolorowej poświacie. Trafnie wybrane narzędzie pozwoliło doskonale oddać charakter tej niezwykłej podróży. Krym na fotografiach Ryszarda  jest egzotyczny i baśniowy. Fotograf z uwagą szukał miejsc i nastrojów, które urzekły polskiego poetę. Jego opowieść o  tej krainie, jak dramaty z tamtej epoki, jest jednak niedokończona. Z powodu aneksji Krymu kolejne planowane plenery już się nie odbyły. Zachwyt estety brutalnie przerwano w pół słowa...”
 
Dariusz Kostecki
 
 

ROMAN KRAWCZENKO

Ur. 1957 w Smoleńsku w Rosji. Fotografik, historyk, od 17.06.2023  członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików.  Jako pierwszy na Ukrainie odtworzył XIX-wieczną technikę fotograficzną mokrej płyty kolodionowej zaproponowaną w 1851 roku przez angielskiego naukowca Fredericka Scotta Archera (1814–1857). Jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikatowej technologii tworzenia fotografii na szkle. Roman Krawczenko na swoich ambrotypach przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane na Ukrainie, w Polsce, Hiszpanii, Gruzji i USA, a wystawy i warsztaty przyciągają wielu młodych twórców. Dorobek artysty jest już znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie. 
 
Roman Krawczenko obecnie mieszka w Lublinie. Od 2015 roku opiekuje się Warsztatem Fotograficznym Warsztatów Kultury w Lublinie – miejscem poświęconym szlachetnym technikom fotografii, znajdującym się w jednym z zakątków Śródmieścia Lublina – zaułku noszącym nazwisko Hartwigów – wybitnych przedstawicieli kultury polskiej, z której to rodziny wywodził się m.in. Edward Hartwig, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich fotografików XX wieku. 
Tworząc w Polsce, Roman Krawczenko wypracował własną metodę fotografowania „lublintone”. 
W uznaniu za bogaty dorobek artystyczny w dziedzinie fotografii oraz pełną zaangażowania działalność na rzecz upowszechniania kultury oraz służbę wszechstronnemu rozwojowi Lublina Roman Krawczenko otrzymał „Medal Prezydenta Miasta Lublina” w czerwcu 2022 roku. 
 
 

RYSZARD KARCZMARSKI 

Ur. 6.04.1957 w Gdyni. Ukończył studia na UMCS w Lublinie. Członek rzeczywisty ZPAF od 2001. W latach 2003-2017 prezes OkręguLubelskiego ZPAF. Od 1984 roku jest członkiem Foto Klubu Ziemi Chełmskiej. Pracował jako nauczyciel. Był fotografem w muzeum w Chełmie 1996-2015 prowadził zakład fotograficzny przy ul. Lwowskiej 26 w Chełmie. Instruktor, mistrz fotografii, żeglarz i podróżnik. Ważniejsze cykle fotograficzne „Świat żagli”, „Nocne pejzaże”, „Prawosławie”, „Dotyk światła”, Kartki z podróży – Armenia, Tajlandia, Szkocja, Indonezja, „Polesie – Ukraina 2013-17,
„TRZY SONETY” – Krym 2013, „Z pogranicza...” 2020 W 2005 roku wydał autorski album fotografii wykonanychza pomocą camera obscura ,,Dotyk światła ‚’ Organizator warsztatów i plenerów fotograficznych, między innymi „Wielkiego formatu i technik alternatywnych Pizuny, Chełm, oraz spotkania NA STYKU, Ukraina 2016-2018.
Dwukrotny laureat Chełmskiej Nagrody KAJA, jako twórca i animator kultury. W 2017 za działalność artystycznąi upowszechnianie kultury odznaczony medalem Gloria Artis. Stworzył w Chełmie autorską galerię fotografii „ATELIER”, którą prowadzi od ponad 23 lat. Kolekcjoner fotografii, odtworzył w swoim domu XIX wieczne studio fotografii portretowej Od 2015 działa fotograf niezależny.
 
 
2023-11-27 11:29 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001