Uroczysko. Lappland. Wojciech Sternak

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2023

Uroczysko. Lappland. Wojciech Sternak

  • Uroczysko. Lappland. Wojciech Sternak
  • Uroczysko. Lappland. Wojciech Sternak
  • Uroczysko. Lappland. Wojciech Sternak
  • Uroczysko. Lappland. Wojciech Sternak
Wernisaż : 24.02.2023 r.
Wystawa czynna do : 18.03.2023 r.

Uroczysko II

Uroczysko to z konsekwencją realizowane cykle prac, które Wojciech Sternak tworzy od kilku lat. Z wielką determinacją fotograficznie analizuje określone obszary i ową rzeczywistość zawiera w swoich zdjęciach. Czyni to w formie wielkoformatowych czarno-białych fotografii, dających ogląd danego miejsca z ogromną ilością szczegółów, prowadząc nas jednocześnie do centralnego punktu owego uroczyska. Autor zaprasza nas do wejścia w głąb owej przestrzeni,  scalenia się z nią. Zadaje jednocześnie pytanie o istotę takiego miejsca i czy można to wyrazić fotografią?

W cyklu Uroczysko Sternak pokazuje nam też drugi widok: dopełniający, barwny, quasi-panoramiczny. To spojrzenie z centralnego punktu owej zaanektowanej przestrzeni na zewnątrz. To również zbiór fotograficznych pytań o nasz punkt widzenia, miejsce z którego dokonujemy oglądu. Czy coś zmienia w naszym widzeniu? Czy pozwala nam dostrzegać uważniej? Widzieć więcej? Albo mniej? Jak zmienia nasz odbiór?

Uroczysko jest dla mnie serią działań zawierających refleksję nad przekazem fotograficznym. Próbą poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy można fotografią zobrazować niematerialne: atmosferę, sytuację, ducha miejsca..., rzeczywistość, którą nie sposób wyjawić inaczej?

Wojciech  Beszterda

Lappland

Laponia to północne rubieże Europy. Tu dzień potrafi trwać pół roku. Podroż miała ponad siedem tysięcy kilometrów i trwała niepełny miesiąc. Okrążyliśmy Bałtyk od wschodu, przekroczyliśmy krąg polarny, by później rozpocząć drogę na południe: przez Lofoty, Dalarnę i Danię.
Jak w tysiącach zarejestrowanych zdjęć oddać niespieszną jazdę i spokojne biwakowanie po drodze czy kilkugodzinne wałęsanie się nad wodą, po lasach, miastach i miasteczkach? A może wystarczy ich jedynie kilkadziesiąt, kilkanaście?
Jedną z prób odpowiedzi są prezentowane fotografie: wykonane prostym, starym aparatem na niezwykle długich czasach naświetlania sięgających od dwóch do kilkunastu godzin – tyle, ile trwał nasz pobyt w danym miejscu, posiłek czy sen. Tyle, ile trwała nasza podroż. 

Wojciech Sternak


Wojciech Sternak 

Doktor habilitowany. Kulturoznawca i artysta wizualny. Autor m.in. pierwszego polskiego albumu o katastrofie czarnobylskiej „Cień Czarnobyla” (2006), albumu „Siedem dróg” (2019) oraz licznych wysoko ocenianych wystaw w kraju i za granicą. Adiunkt w Katedrze Fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. 2016-2020 Dyrektor Studium Fotografii ZPAF w Warszawie oraz we władzach ZPAF OW. Zajmuje się teorią fotografii, praktyką sztuk wizualnych, prowadzi warsztaty i spotkania autorskie.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ WYSTAWĘ "TWARZE ZAiKS-u"

2023-02-13 10:37 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001