Od czucia. Joanna Klama

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2021

Od czucia. Joanna Klama

  • Od czucia. Joanna Klama
  • Od czucia. Joanna Klama
  • Od czucia. Joanna Klama
  • Od czucia. Joanna Klama
  • Od czucia. Joanna Klama
Wystawa fotografii

Data otwarcia wystawy : 12.02.2021
Data zamknięcia wystawy : 10.03.2021

Autorka o sobie:

Kiedy  byłam mała chciałam zostać pisarką...  a potem pracować w teatrze lalek... a potem zostać fotografem...  Nie zostałam profesjonalnym fotografem, ale za to bawię się fotografią amatorsko. Jest moim wytchnieniem, refleksją.  Poniżej zmieszczam kilka słów z mojej prywatnej historii fotografii. Zaciekawionych zapraszam do lektury.

Swój pierwszy aparat, a był to Zenit, kupiłam w liceum za pieniądze, które dostałam od dziadka Antoniego. Dziadek przychylnie patrzył na moje nowe hobby, bo sam jako młody chłopak robił zdjęcia aparatem FED, który przywiózł z Belgii, gdzie pracował jako górnik. Niestety dziadek miewał problem z kadrowaniem, bo zwykle „obcinał” wyższym od siebie osobom... głowy. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia ślubne moich rodziców. Tata do tej pory ma do niego o to pretensje.

W I Liceum Ogólnokształcoącym  wraz z koleżanką zajęłyśmy drugie miejsce w konkursie fotograficznym. Dzięki temu udało nam się wygrać kilka klisz fotograficznych, które były dla mnie niezwykle cennym skarbem. Pamiętam, że zawsze przeliczałam wszystko na klisze np. mama kupowała jakieś, moim zdaniem, zbędne rzeczy, a ja kręciłam zbulwersowana głową: „Wiesz ile klisz mogłabyś za to kupić?”

Na studiach w Olsztynie miałam krótki epizod ze studenckim kołem fotograficznym. Krótki, bo po tym jak prowadzacy zaproponował, że zrobi mi akty, dałam nogę. Moja pierwsza wizyta w ciemni przebiegła dośc traumatycznie. Przy zakładaniu swojej pierwszej kliszy do koreksu dostałam ataku klaustrofobii, bo w egipskich ciemnościach... zgubiłam drogę do drzwi i przez kilkanaście minut z rozpaczą ciskałam się po ścianach. Oczywiście pomocy nie zawołałam, bo nie chciałam mieć tzw. obciachu...

Następnie trafiłam do magicznego miejsca, jakim była pracowania Grzegorza Dąbrowskiego mieszcząca się w okolicach Politechniki Białostockiej. Butelki po mleku, odmierzanie wywoływacza, liczenie czasu, zapisywanie w tabeli i w końcu powiększalnik. To była czysta magia, niesamowite skupienie, obrazy, które ukazywały się w wywoływaczu, zapach chemikaliów. Czułam się jak alchemik, tylko moim złotem była fotografia. Mieliśmy wtedy nawet wystawę grupową. Pamiętam jaka byłam dumna, gdy zobaczyłam swoje dwa zdjęcia wiszące w jednym z białostockich domów kultury.

Żeby zarobić na nowy aparat analogowy, byłam gotowa do wielu poświeceń. Wyjechałam z przyjaciółkami do Wielkiej Brytanii, gdzie w pocie czoła, pracowałyśmy na farmie. Zbierałyśmy  truskawki, dźwigałyśmy skrzynie z zamrożonymi owocami,  a ja raz po raz zaliczałam kolejne upadki z drabiny podczas ataku śmiechu, gdyż w ten sposób działały na mnie czereśnie i wysokość.  Za część zarobionych pieniędzy kupiłam Nikona, a resztę przywiozłam do Polski transportując je w szczelnie zaszytym staniku.

Po tym, jak z ulgą ukończyłam filologię polską (z ulgą,  bo okazło się że na filologii polskiej, wcale nie uczą kreatywnego  pisania , tylko każą wkuwać gramatykę historyczną) moi rodzice w nagrodę, że wytrzymałam te 5 lat, zasponsorowali mi roczny kurs dzienny w Akademii Fotografii w Warszawie, która wtedy mieściła się przy często cytowanej ulicy Marszałkowskiej. Moim ulubionym miejscem w Akademii była oczywiście ciemnia. Niestety kolejki do niej  były ogromne, dlatego któregoś razu zostałam w budynku sama do czwartej rano. Świat spał, a ja wywoływałam.

W tych czasach korzystałam również z pożyczonego od mojego ówczesnego chłopaka, powiększalnika szpiegowskiego.  Nazywaliśmy go tak, bo mieścił się w walizce. Zamykałam się w małej łazience na 8. pietrze wynajmowanego mieszkania na Ochocie, improwizując  domową ciemnię. Bartek i Tomek, z którymi mieszkałam, stawali wtedy  pod drzwiami łazienki, pukali i zgrywali się, że włączą mi światło. Nigdy tego nie zrobili, na ich szczęście...

I tak aparat przez lata dyndał na mojej szyi lub obijał sie o udo podczas wycieczek w góry, spacerów. A potem dyndał się coraz rzadziej, bo zajęłam się teatrem. Mówiąc między nami, najbardziej lubię traktować  teatr jako ruchomą fotografię, którą uzupełniam muzyką i słowami. Dzięki tym elementom, staramy się z Teatrem Aktywnym, wyrazić co nam w naszej teatralnej duszy gra.

Chciałbym  na koniec wspomnieć Wojtka Surawskiego, członka KlubuFotografii Nurt, którego nie ma już między nami. Był dobrym duchem motywującym mnie do działania. Dzwonił, gdy Klub wybierał się na plenery, zachęcał do brania udziału w wystawach, za co mu dziękuję.

O wystawie :

Wystawę zatytułowałam OD CZUCIA, bo wszystko w mojej fotografii pochodzi od "czucia",  które wywołuje we mnie zaobserwowany obraz. Fotografowanie pozwala mi nazywać moje emocje, porządkować myśli, odkrywać własne ja. Powstanie każdego zdjęcia było poprzedzone momentem jakiejś energii emocjonalnej, skojarzenia i pracy wyobraźni. Fotografie prezentowane na wystawie ubrałam w słowa, bo uzupełniają one treść, jaką chciałam przekazać. Być może w ten sposób będzie łatwiej zrozumieć moje interpretacje sfotografowanej rzeczywistości.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu cyfrowego, bądź aparatu w telefonie. Nie chodziło tu bowiem o profesjonalizm, technicznie doskonale wykonane zdjęcie, ale o chwilę, którą trzeba uwiecznić tu i teraz tym, co ma się pod ręką, żeby wyrazić myśl prowokującą obraz. Każde zdjęcie uzupełnione słowem jest odrębną refleksją. Temat "odczuć" nie został zamknięty, inspiruje mnie cały czas, dlatego pokazuję Wam tylko jakąś część moich interpretacji. Jeśli chcecie się zanurzyć w moim świecie ... zapraszam.

Joanna Klama

Wystawy zbiorowe:

2010r. - „Żyjemy razem", wielkoformatowa wystawa plenerowa, Białystok, Bielsk Podlaski, Grajewo, Hajnówka, Krynki, Łomża, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Supraśl, Suwałki,Tykocin

2012r. - Prezentacje Łomżyńskiego Środowiska Fotograficznego, Galeria Pod Arkadami, Łomża

2016r. - Prezentacje Łomżyńskiego Środowiska Fotograficznego, WOAK, Białystok

2017r. - Prezentacje Łomżyńskiego Środowiska Fotograficznego, PA-camera, Suwałki

2017r. - „Granice Tolerancji”, wystawa Fotografików Łomżyńskich, Galeria Pod Arkadami

2017r. - „Inter Foto - Granice Tolerancji”, wystawa Fotografików Łomżyńskich, Białystok

Czytaj także : "Odczucia i refleksje Joanny Klamy" na 4lomza.pl


2021-02-02 20:31 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001