Psychologia głębi lalki Jadwigi Mydlarskiej-Kowal

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy

Psychologia głębi lalki Jadwigi Mydlarskiej-Kowal

Scenografia

Data otwarcia wystawy : 10.06.2021r.
Data zakończenia wystawy : 21.06.2021r.

Wystawa „Psychologia głębi lalki” prezentuje lalki, maski i projekty scenograficzne Jadwigi Mydlarskiej Kowal, z różnych okresów projektowania. Artystka w 2001 roku miała być gościem naszego łomżyńskiego festiwalu, ale nie zdążyła dojechać, zmarła nagle miesiąc przed przyjazdem. Wystawa powstała w dużej mierze z inicjatywy reżysera Wiesław Hejno, który zrealizował z nią kilkadziesiąt spektakli. Koncepcja wystawy zakłada zaprezentowanie na małej przestrzeni artystycznych dokonań Jadwigi Mydlarskiej - Kowal, o której Wiesław Hejno mówił – „projektowane przez nią scenografie były sposobem na oczyszczenie wyobraźni artystki. Posługując się doskonale opanowanym warsztatem artysty plastyka, tworzyła świat głęboko ludzki, często tragiczny. Ukazywała człowieka w jego ułomnościach, wynaturzeniach, zawsze w perspektywie dobra i piękna”.

Słowa podziękowania kierujemy w stronę dyrekcji Wrocławskiego Teatru Lalek za pomoc w przygotowaniu wystawy oraz Wiesławowi Hejno za inspiracje.

Jadwiga MYDLARSKA-KOWAL (1943 -2001)

Nie lubiła mówić o sobie. Wolała pokazywać lalki i rysować. Ponad 20 lat dawała im życie, nie tylko we Wrocławskim Teatrze Lalek. Urodziła się 3 kwietnia 1943 r., w Pilznie na Rzeszowszczyźnie. Ukończyła krakowską ASP pod opieką prof. Franciszka Bunscha. Zanim trafiła w 1981 roku do WTL, pracowała jako projektantka odzieży w Domu Mody „Elegancja”. Fascynacja strojem, kostiumem pozostała w niej na zawsze. Podjęła współpracę z Wytwórnią Filmów Fabularnych - pracowała z Andrzejem Żuławskim przy „Na Srebrnym Globie”. Tam na początku ósmej dekady wypatrzył ją Wiesław Hejno.

Hejno zaangażował ją w burzliwym 1981 roku. Zrobili głośne „Polskie szopki i herody”. Potem stworzyli głośną scenę dla dorosłych. Sukcesy międzynarodowe przyniosły im realizacje tryptyku „Fenomen władzy” („Proces” Kafki, „Gyubal Wahazar” Witkacego i „Faust” Goethego), z którego lalki przeszły do historii polskiego teatru. Ostatnie ważne realizacje Jadwigi Mydlarskiej-Kowal we Wrocławiu to „Ryszard III” Szekspira i „Śmieszny staruszek” Różewicza, do którego już nie zdążyła dokończyć lalek Sądu. Zrealizowała scenografie do ponad 30. spektakli dla dzieci. Pracowała w teatrach Rosji, Niemiec i Finlandii. Współpracowała z teatrami w Kielcach, Lublinie, Szczecinie, Olsztynie, Łodzi i Poznaniu. Obok Lupy i Mądzika reprezentowała Polskę na światowym Quadrienalle w Pradze.

towarzyszy 34. Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu WALIZKA


2021-06-01 10:02 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001