Kilim Carpet

Strona główna » Muzyka » Koncerty » 2015

Kilim Carpet

  • Kilim Carpet
  • Kilim Carpet
  • Kilim Carpet

W związku z niekorzystną prognozą pogody,  koncert i plenerowy pokaz filmu „Cząstka Podlasia”, który miał się odbyć na Starym Rynku, w dniu 20 czerwca 2015 o godzinie 21.00 jest odwołany.


Kilim Carpet to zespół tworzący elektroniczny wymiar polskiej muzyki ludowej, w skład którego wchodzą : Anna Kaptór – wokal, piano, sample; Przemysław Starachowski – perkusja, sample; Kinga Rejterada – animacje. Koncerty Kilim Carpet to audiowizualne przedstawienia, w których słuchacz może obcować ze sztuką ludową modyfikowaną zarówno pod kątem muzycznym, jak i graficznym.

Polski folk dla zespołu Kilim Carpet jest kierunkiem do szukania własnego języka i wyrazu artystycznego. Oryginalne melodie i harmonie zaczerpnięte z tradycyjnej muzyki regionu Kurpiów zespół potraktował jako inspirację do stworzenia nowoczesnych, zaskakujących kompozycji. Finalnie Kilim Carpet prezentuje pieśni ludowe grane na akustycznych instrumentach połączone z elektronicznymi samplami.

Animacje, które towarzyszą zespołowi podczas koncertu obrazują codzienne życie, obrzędy, zabawy oraz rękodzieło ludowe. Wizualizacja wykonana jest techniką animacji poklatkowej stop motion i wielokrotnie zaskakuje widzów jej elementami.

Zarówno w warstwie muzycznej jak i graficznej projekt jest dialogiem gwary i rękodzieła ludowego ze współczesnym światem i jego kulturą. Muzycznie Kurpie zyskują elektroniczny charakter, graficznie łączą się z obecnymi trendami sztuki.

Całość koncertu przybiera kameralny charakter – muzycy grający twarzami do siebie na tle animacji za swoją scenę mają oryginalny kurpiowski dywan – kilim. Małe ale spektakularne przedstawienie, jakim jest Kilim Carpet zachwyca wszystkich swoją formą...

Debiutancka płyta zespołu dostępna będzie w sprzedaży już w lipcu 2015.

Duet artystyczny Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego zawiązał się w 2009 roku. Absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi i Uniwersytetu Warszawskiego. Na polu edukacji prowadzą własną szkołę muzyczną – Korzenny Warsztat Muzyki (www.korzenny.pl #korzenny), cykliczne Warsztaty Perkusyjne oraz zespoły młodzieżowe – Bateriada i Zespół Perkusyjny Miasta Łomży. Aktywność artystyczną prowadzą dwutorowo: jako działalność kompozytorską oraz koncertową. Kompozycje duetu można usłyszeć w przedstawieniach Grupy Teatralnej GESTY, Teatru Cienia MASKARNIA oraz w różnych komercyjnych produkcjach. Artyści koncertowali z wieloma różnymi zespołami, orkiestrami i projektami jako sidemani, jako duet występują z autorskimi projektami Funkasanki oraz Kilim Carpet. Obecnie wydają debiutancką płytę Funkasanki.

Kinga Rejterada jest absolwentką Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży, laureatką Olimpiady Artystycznej, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego. Zdobyła wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Graficznym i Rysunkowym „Bez natury tworzyć nie mogę” oraz w konkursie "Wariacje na temat twórczości Władysława Hasiora" organizowanym przez ZSP w Częstochowie, a jej prace znalazły się m.in. na wystawie X Biennale Grafiki Artystycznej Uczniów Szkół Średnich w Szczecinie. Jej głównym źródłem inspiracji jest codzienność - zarówno szare z pozoru miasto, jak i zapewniająca wiele wrażeń zmysłowych wieś.

Muzykę zespołu można odnaleźć na stronach:
www.funkasanki.com
www.funkasanki.bandcamp.com


Zapraszamy także na fan page:
www.facebook.com/funkasanki

Po koncercie Kilim Carpet - pokaz filmu CZĄSTKA PODLASIA, filmu dokumentalnego, a w zasadzie impresji filmowej operującej wyłącznie muzyką i obrazem. Jest to swego rodzaju podróż, chwilami oniryczna, czasami bardzo realna, ukazująca unikalne walory przyrodnicze, różnorodność kulturową oraz magię Podlasia i wschodnich kresów Polski. W jednej z recenzji można przeczytać: „Świat widział już podobne produkcje, ale jeszcze nikt nigdy nie pochylił się tak malarsko nad Podlaskiem” Film często określany jest mianem „podlaskiej Baraki” w nawiązaniu do kultowego dzieła Rona Fricke.

2015-06-11 14:33 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001