Festiwal w obiektywie

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2014

Festiwal w obiektywie

  • Festiwal w obiektywie
  • Festiwal w obiektywie
  • Festiwal w obiektywie
„20 lat Festiwalu w Suboticy”
wystawa fotografii towarzysząca 27. Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu Walizka
czerwiec 2014
Galeria Pod Arkadami

„20 lat Festiwalu w Suboticy” to retrospektywna wystawa,  ktόra zawiera wybór 50 fotografii wykonanych w ciągu ostatnich dwudziestu edycji Festiwalu i która, w związku z tym, stanowi rodzaj przeglądu jego rozwoju od skromnych początków w połowie lat dziewięćdziesiątych aż do dzisiaj, kiedy Festiwal wyróżnia się jako jeden z najważniejszych festiwali teatralnych dla dzieci w Europie i na świecie.

Festiwal został zainaugurowany w 1994 roku decyzją Zgromadzenia Miejskiego Suboticy. Jego założeniem było zebranie najciekawszych spektakli dla dzieci, wspieranie i promowanie międzynarodowych wartości kulturowych oraz  łączenie  różnych  kultur i narodowości. Od momentu powstania aż do dzisiaj podczas Festiwalu zaprezentowanych zostało ponad 500 spektakli teatralnych z 44. różnych krajów. Choć laureatów Grand Prix – głównej nagrody Festiwalu na przestrzeni lat mogło być tylko 20, o wiele więcej teatrów i spektakli w nim uczestniczących miało znaczący wkład w rozwój teatru dla dzieci, a w szczególności teatru lalek.
Festiwal odbywa się każdego roku w drugiej połowie września i obejmuje nurt konkursowy, w którym około dwudziestu przedstawień lalkowych co roku rywalizuje o nagrody oraz bogaty i różnorodny program towarzyszący, który obejmuje m.in. występy teatrów ulicznych w otwartej przestrzeni, prezentacje teatralne nie tylko w Suboticy, ale w całej Serbii i sąsiednich Węgrzech, program muzyczny i filmowy, warsztaty plastyczne, promocje książek oraz  wystawy.

Jako wydarzenie o randze międzynarodowej, Festiwal jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Informacji Republiki Serbii, Wydział Kultury i Informacji Publicznej Wojwodiny oraz Urząd Miasta Subotica.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci w Suboticy jest  laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród, wśród których należy na pierwszym miejscu wymienić nagrodę imienia Wuk Karadzić - najwyższą nagrodę w dziedzinie kultury w Serbii.

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

2014-06-09 10:53 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001