Marek Dolecki. Cały ten zgiełk

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2014

Marek Dolecki. Cały ten zgiełk

  • Marek Dolecki. Cały ten zgiełk
  • Marek Dolecki. Cały ten zgiełkFot. Marcin Kossakowski
  • Marek Dolecki. Cały ten zgiełkFot. Marcin Kossakowski
  • Marek Dolecki. Cały ten zgiełkFot. Marcin Kossakowski
fotografia
maj - czerwiec 2014
Galeria Pod Arkadami

„W latach 90-tych byłem fotoreporterem popołudniówki. Niezawodny sprzęt analogowy ważył niemało a do tego na koniec dnia musiałem pod powiększalnikiem przygotować zdjęcia na papierze. Ciężka praca, ale każdy dzień przynosił coś innego i dawał satysfakcję gdy spust migawki nacisnąłem w tym "odpowiednim momencie". A działo się, oj działo… Powstawały wielkie fortuny, padały korporacje, wybuchały afery finansowe, mafie miały się dobrze. Przez kraj ustawicznie przelewała się fala protestów wszystkich grup zawodowych. Coraz więcej ludzi ląduje na bruku. Świat polityki staje się coraz bardziej podzielony. Jeden wielki zgiełk. Czy coś z niego wynikło ?

Rozejrzyj się dzisiaj dookoła siebie. Mój wielki idol fotoreportażu, Robert Capa niegdyś stwierdził: " Jeżeli Twoje zdjęcie nie jest dość dobre, to znaczy, że nie byłeś dosyć blisko". Osąd czy byłem dość blisko pozostawiam Państwu”.

Marek Dolecki

Marek Dolecki

Fotograf, nauczyciel fotografii, animator kultury. Urodził się w Mławie, w pierwszej połowie XX wieku, ale najistotniejszą część życia spędza w Białymstoku. Fotografię zaczął uprawiać w 1972. Uczestniczył  w  wielu wystawach ogólnopolskich i salonach międzynarodowych. Jego prace nagradzano i wyróżniano w Australii, Nowej Zelandii, Szkocji, Argentynie, Polsce. Za swoje dokonania został odznaczony przez Ministra Kultury Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, za działalność najbliższą sercu medalem św. Brata Alberta.

Zdjęcia artysty ilustrują albumy, publikacje książkowe oraz wydawnictwa muzyczne, foldery i pocztówki.    Przez wiele lat jego fotografie można było zobaczyć w prasie. Od 1988 był fotoreporterem gazet regionalnych  i ogólnopolskich. W swojej pracy twórczej najchętniej dokumentuje bieżące wydarzenia Cerkwii Prawosławnej oraz odchodzący wizerunek podlaskiej wsi. Najchętniej jednak fotografuje ludzi. Jest członkiem Związku Polskich  Artystów  Fotografików  oraz  Fotoklubu  RP. Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej uhonorowała Marka Doleckiego tytułem Artysta FIAP

(A.FIAP)

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

2014-05-12 14:30 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001