Mietek Szcześniak

Strona główna » Muzyka » Festiwal SOUNDTRACK » Goście Festiwalu

Mietek Szcześniak

To artysta wyjątkowy, jego muzykalność, tembr głosu, repertuar, niezależność oraz współpraca z najlepszymi sprawiły, że od wielu lat, niezmiennie, cieszy się szacunkiem znawców i publiczności. Wyznacza trendy, toruje drogę następcom, jest wzorem dla wielu muzyków młodszego pokolenia. Na swoim koncie ma wiele płyt - solowych i udziały w projektach innych artystów. Jego największe przeboje „Dumka na dwa serca” (w duecie z Edytą Górniak), „Przytul mnie mocno”, „Zaczekam”, „ No co ty na to?”, „Spoza nas”, „ O niebo lepiej”, „ Twoja miłość”, czy „Kocham” na stałe wpisały się do kanonu polskiej piosenki. Artysta wielokrotnie był nagradzany na prestiżowych festiwalach. Zdobywca „Bursztynowego Słowika” i wielu innych cennych nagród.

Dzięki swojemu niewątpliwemu talentowi i wybitnym umiejętnościom wokalnym Mietek Szcześniak niejednokrotnie był uznany za najlepszy głos męski w kraju. Artysta ceniony jest za dynamikę i energię oraz pozytywny przekaz i liryzm trafiający wprost do serc słuchaczy.

Premiera płyty „Signs” miała miejsce 11.11.2011 – to już siódma solowa płyta Mietka Szcześniaka pt. „Signs”, która jest pierwszym anglojęzycznym albumem artysty. Wyjątek stanowi utwór „Rzeczy zmieniają się” - ukłon w kierunku polskiej publiczności. Ta wyjątkowa płyta powstawała przez ostatnie cztery lata w polskich studiach oraz w studiach w Los Angeles, w Nashville i w Londynie, z udziałem polskich i amerykańskich muzyków.

To nowa odsłona w twórczości Szcześniaka, muzyka gitarowa, akustyczna, organiczna, bogata stylistycznie.  Wreszcie można delektować się niezwykłymi umiejętnościami i barwą głosu Mietka, dozowanymi dojrzale i wrażliwie, w oprawie akustycznych instrumentów i dobrego, z rozmysłem zrealizowanego brzmienia. Artysta opowiada historie, które wciągają wysublimowaną prostotą. I chociaż po angielsku- opowiedziane są językiem rozumianym wszędzie - językiem duszy.

Każdy muzyk marzy o swobodzie tworzenia, łatwości przetwarzania pomysłów na gotowe utwory, sypania jak z rękawa - pomysłami na dobre teksty, kompozycje, grania w przyjaznej atmosferze z bracią muzyczną z innych krajów, nagrywania w komforcie i w poczuciu totalnej akceptacji jako muzyk i człowiek. To właśnie przydarzyło się naszemu artyście.

Mietek zawsze był zafascynowany amerykańską muzyką, czarną i białą. Spotkał Wendy Waldman, która znalazła - jak sama mówi - genialnych polskich muzyków i świetnego, unikalnego wokalistę. Spotkanie dwóch kultur, dwóch rodzin muzycznych: polskiej i amerykańskiej, które znalazły prawdziwą fascynację i szacunek dla swoich talentów, zaowocowało  płytą pt. ”SIGNS”.

Atmosfera spotkań i nagrań była unikalna, właściwie rodzinna - można tę przyjazną przestrzeń odkryć, usłyszeć, ucieszyć się nią. To dla muzykowania – jak tlen... Ta płyta, to spełnienie jednego z marzeń Szcześniaka, tribut dla amerykańskiej kultury muzycznej i wyraz fascynacji wielkimi postaciami jak np. Joni Mitchell, Bob Dylan. Kolejną muzyczną fascynacją Mietka jest amerykański folk, którego wpływy dzięki zaproszeniu amerykańskich artystów można będzie- czarno na białym- usłyszeć.

Na gitarach grają: Kenny Edwards, Brent Rowan, Rob Hoffman, Wendy Waldman, Jeff King, Cindy Bullens, Abraham Parker, na bębnach i perkusjonaliach: Aaron Sterling i Scott Babcock. Na istrumentach klawiszowych: Paweł Zarecki i Piotr Kominek, na basach: Marcin Pospieszalski i Debra Holland, a kwartet smyczkowy nagrywał pod batutą Krzysztofa Herdzina.

Autorami muzyki do piosenki " Rzeczy zmieniają się " są: Wendy Waldman, Gary Baker i Matt Johnson, a tekstu - Mietek. W kilku piosenkach towarzyszy artyście afroamerykański chór „Life Choir” z Los Angeles pod dyrekcją legendarnego, pracującego wiele lat z Arethą Franklin, HB Burnum'a. (Mietek stał się członkiem czarnego chóru !!! ) Całość zrealizował i zmiksował w Los Angeles Rob Hoffman, który jest współtwórcą sukcesu pierwszej płyty Christiny Aguilery, a współpracował m.in. z Quincy Jones'em.

Zagościli też wokaliści: w duetach z Mietkiem zaśpiewali Wendy Waldman  („ Never Be The Same”) i BASIA TRZETRZELEWSKA w nowo zaaranżowanym hicie z lat 90-tych „ Save The Best For Last” (autorstwa m.in. Wendy Waldman, wylansowanego na świecie przez Vanessa Williams).

WENDY  WALDMAN, która jest główną producentką płyty, miała prostą koncepcje brzmieniową: wyeksponować urodę wokalu Szcześniaka, obudować to stylowo i oldskulowo brzmiącymi aranżacjami, doprawionymi smacznie, a znikomo elektroniką.

Artyści wiele pracowali nad tekstami, pisząc je wspólnie, podobnie jak większość kompozycji. Słowa, opowieści świadomie wpisane są w style muzyczne, na wzór tradycyjnych cech gatunków. Mają wiele poziomów i świadomą, pozorną prostotę.

Macie w rękach zapis unikalnego i nieograniczanego  oczekiwaniami, merkantylnością, czasem, dyktatem mody i innych takich - spotkania artystów z różnych światów, którzy w tej organicznej muzyce, tekstach i życiu szukają Znaków ( „Signs „). Możecie je odkrywać z nimi.


O najnowszych działaniach i projektach Mietka można dowiedzieć się  więcej na: www.mietekszczesniak.pl

2012-07-19 13:15 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001