MAJÓWKA W TEATRZE

Strona główna » O nas » Pełna Kultura w Domu

MAJÓWKA W TEATRZE

Pełna Kultura w Domu

"NAJWIĘKSZA ŚWIĘTOŚĆ"

Z Teatru Współczesnego w Warszawie archiwalne, niezapomniane przedstawienie w reżyserii Macieja Englerta. Rekomendację stanowią same nazwiska twórców:

Reżyseria: Maciej Englert

Realizacja telewizyjna: Kazimierz Oracz

Scenografia: Marek Lewandowski

Muzyka: Seweryn Krajewski

Słowa piosenek: Agnieszka Osiecka

Autor: Ion Druce

Przekład: Grażyna Strumiłło-Miłosz

Obsada aktorska: Maria Mamona, Joanna Szczepkowska, Henryk Borowski, Marta Lipińska, Jan Englert, Stanisław Górka, Wojciech Kosiński,, Cezary Morawski, Ryszard Olesiński, Andrzej Szenajch, Marcin Troński, Paweł Wawrzecki

"..pełny sukces osiągnął Maciej Englert reżyserujący przedstawienie. Zarówno zastosowana w tym spektaklu konwencja poetycka wsparta na daleko posuniętej umowności, jak precyzyjne wykonanie przez aktorów Teatru Współczesnego zamysłu reżyserskiego, szczerość, prostota i zapał z jakim najmłodsze pokolenie wykonawców realizowało trudne zadanie (od ról człowieczych do zwierzęcych) wszystko to złożyło się na znakomity rezultat artystyczny. W przedstawieniu tym piękną liryczną postać Marii stworzyła Marta Lipińska, zaś Jan Englert zagrał Michaja, człowieka twardego, zdobywającego zaszczyty i gorzkie życiowe doświadczenie. Ale prawdziwym filarem wspierającym cały spektakl był Henryk Borowski." Henryk Bieniewski, Stolica, 15.01.1978

1.05, godz. 20.30 
https://facebook.com/events/s/najwieksza-swietosc-rez-maciej/3105743349487702/?ti=cl

BERLIN ALEXANDERPLATZ Z TEATRU STUDIO

Spektakl okrzyknięty przez krytyków jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu 2016/17. „Berlin“ imponuje swoim rozmachem, znakomitymi kreacjami aktorskimi (Halina Rasiakówna, Katarzyna Warnke, Bartosz Porczyk czy Marcin Bosak), warstwą wizualną i dźwiękową. Adaptacja jednej z najgłośniejszych niemieckich powieści lat 20, porównywanej do Ulissesa Jamesa Joyce’a. Stworzony przez Alfreda Döblina portret międzywojennego, toczonego przez kryzys Berlina, rezonuje dziś wyjątkowo żywo z pogrążoną w kryzysie pandemii rzeczywistością.

1.05, godz. 12.00 
https://www.teatrstudio.pl/pl/aktualnosci/berlin-alexanderplatz-majowkazvogue

Spektakl dostępny do godz. 24.00

"WĘDROWANIE" Z TEATRU STU

Wędrowanie był to jubileuszowy projekt Teatru STU z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce, 50- lecia Teatru STU i 25- lecia Wolności realizowany w formie tryptyku wg Stanisława Wyspiańskiego „Wesele", „Wyzwolenie", „Akropolis" w reżyserii założyciela i dyrektora Teatru STU Krzysztof Jasińskiego. Muzykę skomponowali Jan Kanty Pawluśkiewicz, Piotr Grząślewicz, Marcin Hilarowicz, Zbigniew Wodecki i Marek Grechuta. Scenografię stworzył Maciej Rybicki przy współpracy- Sławomira Czyża. Kostiumy zaprojektowała Anna Czyż.

1.05, 3.05, godz. 20.00
https://www.facebook.com/events/219779869317956/

"BURZA" WARLIKOWSKIEGO

Zamiast mądrej baśni Williama Shakespeare’a, pełnej magicznych mocy prowadzących ludzi do pojednania, w Burzy Krzysztofa Warlikowskiego mamy opowiedzianą w minorowym tonie rzecz o winie i przebaczeniu. To Burza współczesna, którą pamięta się z powodu sugestywnego świata wykreowanego przez Warlikowskiego: wypadek lotniczy z trzęsącymi się w fotelach manekinami pasażerów, powracający stłumiony dźwięk odrzutowych silników, Kaliban-squatters, którego Miranda „przez litość mówić nauczyła”, w wykonaniu austriackiej aktorki – Renate Jett, knajacka para Trinkulo i Stefano, kobiety w łowickich strojach zamiast greckich bogiń. Warlikowski odarł tekst Shakespeare’a z elementów baśniowych. Wszystko rozegrał w ascetycznej przestrzeni: „jest w zasadzie pusta albo może raczej spustoszona (przez analogię ze spustoszeniem emocjonalnym i psychicznym, jakie zdaje się cechować postaci tej Burzy), ale z pustki nie wyłania się żadna magia; ogołocenie sceny służy tu raczej obnażeniu psychicznemu i moralnemu, teatr jak w Hamlecie pełni funkcję wędki na sumienia” – pisał Janusz Majcherek.

https://ninateka.pl/film/burza

2020-04-30 22:33 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001