LECH JANERKA

Strona główna » Muzyka » Koncerty » 2019

LECH JANERKA

Koncert w ramach OFF-ROAD

Data: 27.10.2019 / niedziela
Godzina: 20:00
Miejsce: MDK-DŚT, Scena na Piętrze
Bilety: 30 zł

Po 14. latach przerwy Lech Janerka wydaje nową płytę i powraca w wielkim stylu…!!!

Lech Janerka  - jeden z najoryginalniejszych artystów na polskiej scenie rockowej - wokalista, basista, kompozytor i autor tekstów intrygujących swobodnymi skojarzeniami słowno-fonetycznymi. W polskiej muzyce rockowej pojawił się pod koniec lat 70. Wraz z żoną, Bożeną Janerką, występował wtedy na festiwalach piosenki studenckiej. Płyta, którą nagrał z zespołem Klaus Mitfoch przez wielu uznana została za jedną z najistotniejszych w historii polskiej muzyki rockowej. Ekspresją zespół dorównywał zespołom punk rockowym, charakteryzował się jednak znacznie bardziej rozbudowaną warstwą melodyczną i harmoniczną utworów. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat 80., wiele z nich stanowiła zawoalowana krytyka panującego reżimu, a także wezwanie do walki (np. Powinność kurdupelka, Klus Mitroch). Album zwyciężył w ankiecie Magazynu Muzycznego wśród dziennikarzy na album trzydziestolecia i wśród czytelników magazynu Tylko Rock na album lat 80.

Karierę solową Lech Janerka rozpoczął w 1986r. Wydał album Historia podwodna - sygnowany już swoim imieniem i nazwiskiem. Płyta ta, o znacznie spokojniejszym (muzycznie i tekstowo) charakterze, oceniona została zarówno przez krytyków jak i słuchaczy bardzo wysoko. Innowacją było zastąpienie gitary przetwarzaną elektronicznie wiolonczelą, na której grała i do dzisiaj gra Bożena Janerka. Niemal wszystkie zawarte na Historii podwodnej utwory znalazły się na krajowych listach przebojów (np. Konstytucje, Niewole, Ta zabawa nie jest dla dziewczynek).

Do tej pory Lech Janerka wydał siedem solowych albumów, a ostatnim jest krążek „Plagiaty”, który ukazał się w lutym 2005 roku. Od tamtej pory fani czekali na premierowy materiał legendarnego muzyka.

Po 14 latach od wydania „Plagiatów” Lech Janerka powraca w wielkim stylu. Utwór „Zabawawa” jest doskonałą zapowiedzią, długo wyczekiwanego studyjnego albumu Janerki. „Zabawawa” oparta została na hipnotycznym, transowym rytmie perkusji, przetworzonych partiach wiolonczeli i gitary akustycznej, połączonych z nowoczesnym, elektronicznym brzmieniem.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Wydarzenie dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

2019-10-10 10:15 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001