ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – Gaś

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2017

ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – Gaś

  • ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – GaśRoller Painter Girl, fot. Jowita Mormul
  • ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – Gaśfot. Herbert Orlikowski, 2006
  • ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – Gaś
  • ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – Gaś
  • ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – Gaś
  • ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – Gaś
  • ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – Gaś
  • ROLLER PAINTER GIRL. Wystawa Marzeny Turek – Gaś
październik - listopad 2017
malarstwo
Galeria Pod Arkadami

Wystawie towarzyszył czterodniowy pokaz filmów „Jazzdy Malarskie” z archiwum artystki (26 – 30 października). Został on zaprezentowane w formie projekcji, w gigantycznej skali na łomżyńskiej kamienicy (Marzena Turek Gaś jako pierwsza na świecie stworzyła unikatowe obrazy za pomocą wrotek zastępując nimi pędzel malarski). Podczas wernisażu wystawy odbyło się także autorskie spotkanie z pochodzącą z Łomży artystką Marzeną Turek oraz pokaz filmu o jej twórczości w reżyserii Małgorzaty Szyszki z 2016 roku.

MaTu - Marzena Turek (Gaś/s) ur.1972 w Białymstoku – artystka międzynarodwa, malarka, designer. Jako pierwsza na świecie stworzyła unikatowe, wielkoformatowe obrazy za pomocą wrotek, zastępując nimi pędzel malarski.  W 2006 roku powstał francuski reportaż na ten temat (Trace TV) pokazywany w 90 krajach na świecie. Największe płótno z tej serii zatytułowane By Night o wymiarach 200 m2 powstało nocą w samym sercu stolicy, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a Czerwone w CSW Łaźnia w Gdańsku. Po 10-u latach od namalowania pierwszego dzieła w tej technice, MaTu sporządziła staranne reprodukcje wielkoformatowych płócien, na Błoniach Stadionu Narodowego,  by oryginały podzielić na mniejsze obrazy – układające się w cykle, ale stanowiące zarazem odrębne dzieła, które niedawno można było oglądać w Galerii Kolekcji Fibak oraz w Mediolanie (2017). Swoją artystyczną markę rozwija od siódmego roku życia, (1979) odkąd zaczęła zdobywać osiągnięcia na polu sztuki. Fascynowała ją muzyka, jazda figurowa na lodzie i kolory.
W 1986 roku wyjechała z Łomży do Nałęczowa, by kontynuować artystyczną edukację. W 1992r. uzyskała Dyplom na specjalizacji Formy Użytkowe w zakresie Meblarstwa Artystycznego z oceną b. dobrą w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie.  Umiejętności techniczne i projektowanie rozwijają w niej chęć do tworzenia późniejszych prac trójwymiarowych reliefów i rzeźb, oraz działań w przestrzeni publicznej.
Podczas edukacji w  Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych brała udział w licznych plenerach i zdobywała nagrody. W Hall Gallery PLSP w Nałęczowie pokazała także swoją pierwszą solową wystawę. Od drugiego roku studiów Akademii Sztuk Pięknych  w Krakowie, Marzena Turek rozpoczyna obszerną listę wystaw. Podczas studiów organizuje 5 wystaw indywidualnych oraz uczestniczy w 23 wystawach zbiorowych, reprezentując Polskę podczas największych światowych wystaw malarstwa (Londyn, Sztokholm, Nowy Jork) oraz należy już do czołówki światowych artystów - designerów prezentując plakaty m.in: w Japonii, Czechach, USA. Tytuł Magistra Sztuki uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, broniąc Dyplom z bardzo dobrym wynikiem z Projektowania Graficznego i Malarstwa. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).
W 2016 r. z pierwszą lokatą rozpoczęła studia doktoranckie III stopnia (Sztuki Piękne) na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach jak również uzyskała stypendium naukowe dla najlepszych doktorantów. Pracę doktorską przygotowuje pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Urszuli Ślusarczyk.
Ślad, linia, zmienność, integracja malarstwa z przestrzenią zajmują ją od lat i są wyraźnie w centrum artystycznych zainteresowań MaTu. Oprócz obrazów malowanych wrotkami artystka tworzy efemeryczne obrazy  na śniegu przy użyciu pigmentów proszkowych (Ice Painting), plastyczne kompozycje w przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem barwnych taśm pasmanteryjnych (Making Colours / Ribbons 2007-2010) Oplotła kolorem ul. Długą w Gdańsku, stworzyła instalację w Parku Zamkowym w Pszczyniie, a w w Galerii Sztuki w Legnicy wprowadzała widzów w instalację Go Orange, Go Red!!!. Inne kompozycje stworzone w ruchu to Pins & Screws z cyklu Motion (2008/2009)  prace pokazywane w Horst Jansen Muzeum w Oldenburgu w 2010 roku. 
Równolegle z płótnami wrotkowymi od 2006 r. M.Turek tworzy reliefy oraz projekty przeznaczone do przestrzeni publicznej m.in. Shapes of Colour w różnych wariantach na całe miasto z obiektami do siedzenia oraz rzeźbami - Galeria Milano, Warszawa (2010). Zaprojektowała także oryginalne siedziska do II linii metra, które w połączeniu ze ścianami zatorowymi autorstwa Wojciecha Fangora miały stanowić pełną harmonii całość. Plan ma zostać w przyszłości zrealizowany, aby podkreślić monumentalną architekturę wnętrz poszczególnych siedmiu stacji. W 2011 roku zrealizowała monumentalny relief pt.: Marzena Turek Gas / Shapes of Colour/ City Tour, przymocowany do budynku przy ul.Targowej 12 w ramach wygranego konkursu pt.: Sztuka w Przestrzeni Publicznej ogłoszonego przez Prezydenta m.st. Warszawy.
Jej dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjach sztuki w kraju i na świecie. Do dnia dzisiejszego jej dorobek artystyczny liczy ponad 150 wystaw w kraju i za granicą m.in. w Brnie, Tokio, Nowym Jorku, Colorado, Fukuoka, Londynie, Mediolanie, Monachium, Moskwie, Ogaki, Oldenburgu, Seulu, Sztokholmie, Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Toruniu etc…
Obecnie  5-30 października 2017 trwa wystawa MaTu w Luxemburgu  pt.: „Beautiful Minds” oraz w Mediolanie:

https://www.madgallerymilano.com/matu

Wystawa Marzeny Turek Gaś /MaTu Roller Painter Girl czynna do 16 listopada.

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

Czytaj także : "Światowa kariera łomżyńskiej roller painter girl" na 4lomza.pl

2017-10-11 12:55 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001